Že by vyhrál Nobelovu cenu míru Bush? Či snad Putin? I na ně si můžete vsadit

Martti Ahtisaari získal Nobelovu cenu před rokem. Kdo ji dostane letos?

3 2009
Nový laureát Nobelovy ceny míru bude sice znám až v říjnu, ale vsadit si na svého favorita můžete už teď. Podle irské sázkové kanceláře Paddy Power je letošním favoritem čínský disident Hu Jia, na kterého vypsala kurz 6.00.

Hu Jia byl jedním z vážných kandidátů už před rokem, tehdy ale dostal přednost Martti Ahtisaari, bývalý finský prezident. Letos už by čínský aktivista, který bojuje za demokracii ve své zemi, mohl uspět. Alespoň to naznačují kurzy.

Konkurovat by čínskému bojovníkovi za lidská práva mohl Thich Quang Do, buddhistický mnich, a Ingrid Betancourtová, jež byla v minulém roce osvobozena ze zajetí kolumbijských povstalců. -čtěte Kolumbijci po 6 letech lstí vysvobodili političku Betancourtovou ze zajetí rebelů

Kromě očekávaných jmen se ve výčtu sázkové kanceláře objevují i přední světoví politici. Ale šance na výhru je vážně minimální.

Třeba na nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu můžete sázet s kurzem 19.00. A na tiket můžete umístit třeba i Vladimira Putina (kurz 250) nebo George Bushe (kurz 500). Nebo si snad myslíte, že vyhraje Bono Vox, frontman kapely U2? Šanci má podle kurzu malou, ovšem daleko větší než dva zmínění státníci. Na něj lze sázet v kurzu 50.

Končící prezidenti George Bush a Vladimir Putin po své poslední oficiální schůzce v Soči.

A peníze nemusíte "vložit" jen na osobnosti. Paddy Power má v nabídce i nejrozšířenější mezinárodní jazyk esperanto nebo nadnárodní organizaci Greenpeace.

Každoroční český favorit Václav Havel v nabídce irské společnosti není.

Nobelův institut v pátek oznámil, že pro letošní rok bylo navrženo 205 kandidátů - 33 organizací a 172 jednotlivců. Jména ale úzkostlivě tají. Nejzajímavější osobnosti ale vždy proniknou na veřejnost s předstihem. Většinou je oznámí ti, kdo kandidáty navrhovali. - čtěte Na Nobelovu cenu míru je navrženo 205 kandidátů, údajně i Obama a Sarkozy

Cena se uděluje od roku 1901. Slavnostní vyhlášení probíhá 10. prosince v Oslu, byť se ostatní Nobelovy ceny udělují ve Stockholmu. Výsledky jsou zveřejňovány už v říjnu.

Autor:

Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Najdete na iDNES.cz