Zakažte zahraniční společnosti, prosí české sázkové kanceláře

Podle zahraničních sázkových kanceláří je internet bezpečnější než kamenné pobočky. | foto: Profimedia.cz

21 2009
Pět českých sázkových kanceláří už téměř rok nabízí internetové sázky. Kromě toho ale Češi mohou využívat služeb zahraničních společností. A to je nelegální, křičí čeští provozovatelé.

"Licenci pro internetové kurzové sázení má v České republice pět společností - Chance, Fortuna, Sazka, Synot Tip a Tip Sport. Ostatní firmy, které na českém internetu působí, nabízí své služby nelegálně," myslí si Peter Sederowsky, generální ředitel sázkové kanceláře Chance.

Nerovný boj

"Státu odvádíme nemalé prostředky z výdělku. Ročně jsou to řádově stovky milionů korun. Zahraniční sázkové kanceláře ve většině případů tyto peníze odvádět nemusí. Je to nerovný boj."
Petr Knybel, ředitel společnosti Tipsport

Tento názor v září podpořil rozsudek Evropského soudního dvoru, který uznal, že vlády Evropské unie mají právo zakázat provozování internetových stránek s hazardními hrami. Přitom v několika předchozích verdiktech tvrdil opak.

A tak se ozvali i nadnárodní provozovatelé sportovních sázek. Ti si stěžují, že by se legislativa měla změnit.

"Sázení na internetu je bezpečnější než v kamenných pobočkách. Povinný kodex Evropské asociace her a sázek totiž stanovuje přísné kontroly," napsal iDNES.cz mluvčí nadnárodního gigantu bwin Kevin O'Neal. "Evropské zákony nestačí rychlému tempu technologických změn. Je v zájmu všech - zákazníků, států i sázkových kanceláří - aby tu vznikl nový právní rámec."

Podle společnosti H2 Gambling Capital, která se zabývá statistikami sázek na internetu, je v Česku aktivních víc než 200 tisíc účtů pro sázení na internetu. Velká část z nich je vedena u zahraničních subjektů.

Sázení na internetu

Co se o internetových sázkách napsalo na iDNES.cz

"Je nelegální, že u nás mohou působit. Nemají totiž potřebnou licenci od ministerstva financí," uvedl Sederowsky. "Příkladem nám může být Švédsko. Tam navrhují, aby se lidem zablokovaly internetové stránky sázkových kanceláří, které nebudou mít licenci. Navíc finanční instituce nebudou smět převádět peníze na účty těchto společností."

Ochrana zákazníků

"Pouze regulovaný on-line trh s různorodou a atraktivní nabídkou her zajistí adekvátní ochranu proti černému trhu, který otevírá brány kriminalitě a ve svém důsledku také omezuje ochranu zákazníků."
Norbert Teufelberger, výkonný ředitel společnosti bwin

Proč vlastně zahraniční sázkové kanceláře nepožádají v Česku o licenci? V takovém případě by tu totiž musely platit poplatky za státní dozor, správní poplatky a příspěvky na charitu, sport nebo kulturu.

"Společnosti, které nepodnikají v Česku, ale služby tady nabízí, připravují Čechy o pracovní místa. Pro představu - Chance zaměstnává 1 300 lidí," přidal Sederowsky další důvod, proč se české firmy zlobí.

A do této atmosféry politici přivalili další hrozbu: zákaz internetového sázení.

"Pokud se pravidla pro české firmy nezmění, nebo dokonce ještě zpřísní, nebudeme mít možná jinou možnost než si založit licenci třeba na Maltě a pracovní příležitosti pro Čechy zrušit. Chovali bychom se pak stejně jako nyní zahraniční provozovatelé.

Autor:

Další z rubriky

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Najdete na iDNES.cz