Tlouštík Španělům rozdával v tradiční vánoční loterii miliardy eur

VÁNOČNÍ PŘILEPŠENÍ. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo. | foto: AP

24 2010
Ve Španělsku je to stará vánoční tradice: pár dní před Štědrým dnem tam každoročně lidé věří, že v loterii El Gordo vyhrají v přepočtu miliony korun. Letos bylo ve hře 2,3 miliardy eur (57 miliard korun), které si rozdělilo přes 26 tisíc sázkařů.

Nejde o klasickou loterii - El Gordo má zvláštní vánoční nádech. Systém hry je založený na tom, aby alespoň nějaké peníze vyhrálo co nejvíc lidí. I proto tento název, který jde do češtiny přeložit jako "Tlouštík".

Sváteční atmosféru dokresluje losování, během kterého vytažená čísla zpívají děti z jedné madridské školy. Ke sledování televizního přenosu se lidé scházejí v barech a restauracích a společně si užívají blížících se Vánoc, ke kterým ve Španělsku patří i El Gordo.

Největší radost letos měli ti, kteří si zakoupili los s číslem 79 250. Podle počtu zakoupených losů s tímto číslem mohli lidé vyhrát až tři miliony eur, což je v přepočtu asi 75 milionů korun. O tuhle výhru ale bojovali jen ti, kteří si losů s vítěznou číselnou kombinací koupili deset. Každá sázenka přitom stála dvacet eur, takže se lidé často sdružovali do skupinek.

Před rokem Španělé nejvíc kupovali losy s číslem 25 609, což symbolizovalo datum úmrtí amerického zpěváka Michaela Jacksona. Král popu zemřel 25. června 2009. Letos zase lidé hodně kupovali sázenky s číslem 11 710, které symbolizovalo den, kdy španělští fotbalisté poprvé získali titul mistrů světa - 11. 7. 2010.

Nejnižší výhrou byla částka dvacet eur, takže se lidem vrátil vklad. Celkem si 26 tisíc výherců rozdělilo v přepočtu 57 miliard korun.

RADOST. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo.OSLAVA. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo.OSLAVNÉ ÚSMĚVY. Skupinka Španělek se raduje z výhry v tradiční vánoční loterii El Gordo.
Autor:


Další z rubriky

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz