Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tlouštík Španělům rozdával v tradiční vánoční loterii miliardy eur

VÁNOČNÍ PŘILEPŠENÍ. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo. | foto: AP

24 2010
Ve Španělsku je to stará vánoční tradice: pár dní před Štědrým dnem tam každoročně lidé věří, že v loterii El Gordo vyhrají v přepočtu miliony korun. Letos bylo ve hře 2,3 miliardy eur (57 miliard korun), které si rozdělilo přes 26 tisíc sázkařů.

Nejde o klasickou loterii - El Gordo má zvláštní vánoční nádech. Systém hry je založený na tom, aby alespoň nějaké peníze vyhrálo co nejvíc lidí. I proto tento název, který jde do češtiny přeložit jako "Tlouštík".

Sváteční atmosféru dokresluje losování, během kterého vytažená čísla zpívají děti z jedné madridské školy. Ke sledování televizního přenosu se lidé scházejí v barech a restauracích a společně si užívají blížících se Vánoc, ke kterým ve Španělsku patří i El Gordo.

Největší radost letos měli ti, kteří si zakoupili los s číslem 79 250. Podle počtu zakoupených losů s tímto číslem mohli lidé vyhrát až tři miliony eur, což je v přepočtu asi 75 milionů korun. O tuhle výhru ale bojovali jen ti, kteří si losů s vítěznou číselnou kombinací koupili deset. Každá sázenka přitom stála dvacet eur, takže se lidé často sdružovali do skupinek.

Před rokem Španělé nejvíc kupovali losy s číslem 25 609, což symbolizovalo datum úmrtí amerického zpěváka Michaela Jacksona. Král popu zemřel 25. června 2009. Letos zase lidé hodně kupovali sázenky s číslem 11 710, které symbolizovalo den, kdy španělští fotbalisté poprvé získali titul mistrů světa - 11. 7. 2010.

Nejnižší výhrou byla částka dvacet eur, takže se lidem vrátil vklad. Celkem si 26 tisíc výherců rozdělilo v přepočtu 57 miliard korun.

RADOST. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo.OSLAVA. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo.OSLAVNÉ ÚSMĚVY. Skupinka Španělek se raduje z výhry v tradiční vánoční loterii El Gordo.
Autor:


Nejčtenější

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2017, naj. 16 900 km, diesel
1 339 356 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze