Pozor! Nekalé sázky, chyby sudích, může varovat matematický systém

SPORTRADAR. Matematický systém dokáže na základě všech možných dat vyhodnotit podezřelé sázky. | foto: Michal ŠulaMF DNES

30 2012
Kousek od Bodamského jezera sídlí ve švýcarském městě St. Gallen centrála firmy Sportradar, která disponuje systémem unikátního monitoringu sportovních zápasů a výsledků. Z nasbíraných dat pak klientům pomáhá sestavovat sázkové kurzy, upozorní na podezřelé sázky nebo chyby rozhodčích.

Trochu to připomíná legendární film Jáchyme, hoď ho do stroje! Tady se však na "kondiciogramu" nezobrazí přehled šťastných a smolných dní, ale data mohou varovat o nezvyklém chování rozhodčích nebo zmanipulovaných utkání. Příslušní lidé pak mohou podezřelé sudí upozornit: "Úplatky nebrat!"

Firma Sportradar působí v padesáti zemích po celém světě, pobočky má ve Vídni, Stockholmu, Paříži, Hongkongu a také ve Zlíně. Jejich partneři jsou jednotlivci, ale i velké instituce, mezi nimiž vyčnívají fotbalové asociace FIFA a UEFA.

Systém zpracovává snad všechna možná data - termín utkání, jeho výsledek, góly, karty, střídání, rozhodčí, delegáty a také sázky. Dva roky služeb Sportradaru využívá také česká fotbalová asociace. "Můžeme si připojit přímo do systému a zpětně si prověřit konkrétní utkání, je tam obrovské množství informací. Ale všechno je v režimu velkého utajení," říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer fotbalové asociace.

Když systém vyhodnotí nějaký zápas jako rizikový třeba kvůli chování rozhodčího nebo ledabylému výkonu hráče, dostane Synecký a jeho kolegové varování. "Přijde alarm. My tomu říkáme: Podívejte se na to. Telefonicky nám dají vědět, jen když jsou tam divné sázky," popisuje Synecký. "U nás byl takový prakticky jen jeden jediný, je jich strašně málo," dodává.

"Utkání vyhodnotí matematici. Je to pro nás poklad, jeden ze střípků. Vyskočí jim třeba, že padlo víc gólů. Slabší porazil silnějšího. Ale když jsme si prohlédli záznamy, tak všechna podezření byla negativní," vysvětluje Synecký.

Před dvěma týdny právě musel jeden podezřelý zápas v české lize, na který Sportradar upozornil, Synecký řešit. Po vyhodnocení došel společně s předsedkyní komise rozhodčích Dagmar Damkovou k závěru, že bylo všechno v pořádku. (více o případu čtěte ZDE)

Bookmakerům pomáhá Betradar tvořit kurzy na živé sázky

"Víte, jak to je. Je to těžko dokazatelné. My máme pouze nějaká data, která se pak vyhodnocují," tvrdí Petr Kameník, vedoucí zlínské pobočky Sportradaru. "Ale já nejsem oprávněný o tomhle mluvit," dodá vzápětí. Na Moravě se totiž nekalými sázkami nezabývají, to mají na starosti kolegové v Mnichově.

Zhruba dvacítka zaměstnanců mezi Baťovými domky zase zpracovává systém Betradar. Bez něj se téměř neobejdou bookmakeři nebo sázející. "Některé sázkové kanceláře nemají vlastní bookmakery a jsou zcela závislé na Betradaru a vypisují jeho kurzy, které jsou derivátem průměrných kurzů nebo mohou být průměrem kurzů pouze od vybraných sázkovek," přibližuje Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Také on se svými spolupracovníky Betradar využívá. Díky modulům systému mohou získat informace o utkáních, zraněných hráčích nebo mohou porovnat své kurzy s konkurencí. Také Betradar pracuje s čísly, výpočty a matematickými modely. Navíc modul "Live centre" obsahující podrobné informace o probíhajících utkáních je volně prodejný, další jsou k dispozici jen licencovaným firmám.

Betradar není na trhu jediným systémem, který bookmakerům při jejich práci pomáhá. Existuje jich více. Ovšem teď se dostaly do podvědomí českých fanoušků, sázkařů i rozhodčích právě systémy od Sportradaru.

Další z rubriky

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Najdete na iDNES.cz