Škola sázení: Ve světě sázek je volejbal okrajový sport, využijte toho

Volejbal je nejkolektivnější sport. Záleží na kooperaci celého týmu, ne na výkonu jednotlivce. | foto: FIVB

5 2010
Volejbal stojí mimo hlavní proud sázkařského zájmu. Sázkaři se věnují hlavně fotbalu a tenisu a k okrajovému sportu pod vysokou sítí si odskočí jen občas. Právě proto si ale můžete poctivým sledováním zpráv vybudovat náskok před zbytkem trhu, na který nemají bookmakeři tolik času.

Ze všech kolektivních sportů je volejbal tím nejkolektivnějším. S výjimkou esa, respektive přímého bodu z podání, potřebuje tým k zisku bodu většinou zapojení do hry od tří hráčů, tedy poloviny družstva na hřišti.

Jedna hvězda hře sice pomůže, bez přínosu ostatních spoluhráčů ale obvykle set nebo celý zápas nevyhraje. Klíč tak neleží v porovnání schopnosti hvězd překonat herní styl soupeře (jako například v basketbalu), ale naopak v co nejpřesnějším odhadnutí síly celého týmu.

Radost prostějovských volejbalistekBrno

Bod ve volejbale může být zaznamenán čtyřmi odlišnými cestami. Smečí, blokem, servisem a chybou týmu soupeře. Pokud správným způsobem dokážete vyhodnotit pravděpodobnost zisku bodů těmito cestou, máte napůl vyhráno.

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená, basketbal, americký fotbal, zimní sporty na olympiádě, hokej, anglické trio (golf, šipky, snooker),

Dnešní díl:
Jak sázet na volejbal?

Příští týden:
speciální sázky

Nejlepší útočníci jsou ti, kteří nepotřebují k úspěšnému útoku perfektní balón, nejlepší blokaři se zase dokážou přizpůsobit každému typu útoku, se kterým může soupeř vyrukovat. Servis není pouze o brutální síle, ale i o jeho potenciálu vyprovokovat chybu soupeř, eventuálně snadný následný příjem pro vlastní tým. Opomenout samozřejmě nelze ani zahrnutí faktorů příjmu podání (obvykle reflektující kvality libera) a celková schopnost týmu bránit.

Pokud je ale potřeba vypíchnu opravdu jednoho hráče zásadní důležitosti, pak je to nahrávač. Zhruba devadesát procent míčů směřujících do útoku obvykle v druhém dotyku potkává ruce nahrávače, který rozhoduje, jakým způsobem a kterým směrem povede jeho tým útok. Zároveň pak má k dispozici možnost ulívky, snadného bodu demoralizujícího stranu soupeře.

Právě nahrávač by měl hrát absolutně nejsilnější faktor. Pokud není první nahrávač k dispozici, má nějaké fyzické omezení nebo například problémy s trenérem, rozhodně byste to měli promítnout do vašeho odhadu vývoje následujícího zápasu.

Další přísady volejbalového koktejlu se ve škole sázení objevily už několikrát. Forma a motivace jednotlivých týmů, výhoda domácího prostředí, náročnost aktuálního programu nebo silná podpora diváků (důležitější na jižní straně Evropy). Pak už stačí protřepat a nemíchat.

České Budějovice - Kladno: domácí Tomáš Fila smečuje přes kladenský trojblokČeské Budějovice - Kladno: domácí dvojblok Radek Motys a Radek Mach

Volejbalový zápas zatím na sázkařském trhu nenabízí tak širokou nabídku odvozených příležitostí jako například fotbal, nicméně obvykle není problémem si vedle zápasu vsadit na výsledek prvního setu, nebo například bodové resp. setové handikepy.

Už jen malou specialitou na závěr jsou pak sázky na totals ve volejbale. Ty vycházejí z vyrovnanosti obou týmů, a jejich schopnosti si první tři (čtyři) sety rozdělit. Čím vyrovnanější souboj lze očekávat, tím vyšší bude počet setů, a zároveň tedy i počet bodů.

K dispozici jsou pak sázky na "maraton line" (vysoké počty bodů očekávající pět vyrovnaných setů - k dispozici někdy bývá i alternativní sázka, zda utkání skončí nebo neskončí tie-breakem) nebo naopak "sprint" (nízké počty bodů ve třech setech).

Autor:

Další z rubriky

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Najdete na iDNES.cz