Škola sázení: Na speciálních sázkách jde často vydělat víc než na sportu

Před vyhlášením Oscarů jste si mohli vsadit, že film Smrt čeká všude vyhraje hlavní cenu. | foto: © Summit Entertainment

12 2010
Pryč jsou doby, kde se sázelo čistě na souboj dvou běžců, koní nebo fotbalových týmů. Čím dál častěji se v nabídkách sázkových kanceláří objevují kurzy na vítěze pěveckých soutěží nebo výsledek voleb.

Důvodem je marketing a public relation. Nápady bookmakerů na neotřelé příležitosti díky zajímavosti snadno proniknout do médií a osloví tak skupiny potenciálních zákazníků, které třeba fotbal nebo hokej nezajímá.

Ti, co naopak hokej a fotbal sází pravidelně, tyto sázky považují za "obskurní ostudu".

Ani jedna z těchto skutečností ovšem nevyvrací, že na těchto sázkách lze vydělat. A mnohdy mnohem snadněji než na klasickém sportovním sázení.

Speciální sázky totiž proti normálnímu sportu mají z hlediska bookmakera jednu zásadní nevýhodu. Chybějící historii. Zatímco ve fotbale se Sparta se Slavií střetnou minimálně dvakrát za sezonu a i další zápasy lze použít jako měřítko, souboj ČSSD proti ODS je na pořadu dne jednou za čtyři roky. Bookmaker má tedy daleko větší šanci udělat chybu, zapomenout do kurzu zakomponovat něco důležitého nebo zkrátka vypsat úplně špatný kurz na něco, čemu nerozumí.

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená, basketbal, americký fotbal, zimní sporty na olympiádě, hokej, anglické trio (golf, šipky, snooker), volejbal.

Dnešní (poslední) díl:
Speciální sázky?

Daleko obtížnější je pro trading sázkových kanceláří rozhodnout, který sázkař má na podobných příležitostech navrch a podle kterého by tedy měly upravit kurz.

Základním krokem při hledání value na tomto typu sázek je opatřit si co nejvíce informací o dané souteži/příležitosti a pokusit se vytvořit si nezávislý názor. Nápomocné v tomto smyslu mohou být například předchozí událostí a hledání obdobných trendů.

Jedním z nich byla například v minulosti teorie, podle které Češi v hlasování mají tendenci upřednostňovat znevýhodněné nebo menšiny. Možná i částečně proto masově sledované první díly Superstar vyhráli sirotek a Rom, jedinou opravdu populární reality show pak homosexuál.

Podobný náskok či teorii si lze vytvořit u voleb, kde většina kurzů vzniká na základě volebních průzkumů. Ty se jednak liší agentura od agentury, za druhé poslední volební výsledky se často liší i od posledních prognóz.

V jiných případech velkou výhodou může být sledování specializovaných zdrojů. Vítězové různých hlasování pravidelně prosakují do médií a pro sázkaře je jediným - i když zásadním - úkolem pokusit se odlišit, kde je za informací kreativní novinář a kde opravdu zdroj z poroty.

V loňském roce tak některé sázkové kanceláře pohořely na informacích některých médií, která v den vyhlášení informovala o tom, že Nobelovu cenu za literaturu získá nepříliš známá německá spisovatelka Herta Müllerová, na jejíž výhru se pohybovaly kursy mezi 30 a 40. Zatímco sázkovky tuto zprávu buď vůbec nezaregistrovaly nebo ji nebraly dostatečně vážně, někteří sázející si užili předčasné Vánoce.

Jinde zase zmínka v rozhovoru s celebritou ohledně plánovaného sňatku nebo potomkovi může taktéž nabídnout zajímavý kurz k vsazení.

Dobrou strategií taktéž může být hraní proti národní struně. Bookmakeři obvykle mají tendence snižovat kurz na "koně", u kterých předpokládají největší zájem domácího publika. Sázet tak českého kandidáta na Oskara v české sázkové kanceláři není příliš logické, naopak na ostatních soutěžících by se hodnota v kurzu najít mohla.

A podobných vychytávek lze ve speciálních sázkách nalézt mnoho. Jak už bylo řečeno, jestli někde bookmakeři hádají, pak je to nejčastěji tady.

Autor:


Další z rubriky

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz