Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola sázení: Kurz odráží šanci na výhru

KURZ. Kurz odráží pravděpodobnost dané události. Je ovlivněn marží. | foto: Profimedia.cz

24 2009
Co definuje celý obor sázení? Kurz. Vyberete jedno číslo, vsadíte si ho a podle něj se vám v případě úspěchu zkalkuluje výhra. Co přesně ale kurz je?

Krátce a jasně: pravděpodobnost.

Pravděpodobnost úspěchu vámi vybrané strany, uvedená nikoli v procentech, ale v desetinném čísle (v našich zeměpisných šířkách), navíc upravená o marži sázkové kanceláře.

O práci bookmakera panují různé představy. Základ je ale stejný už pár posledních staletí. Papír, tužka a vypisovaná událost. Každý závod, soutěž, zápas na sto procent nějak dopadne (se skrečí, zrušením a podobně by měla počítat pravidla každého bookmakera). Z pohledu bookmakera jde v podstatě jen o to, aby tuto stoprocentní pravděpodobnost správně rozdělil mezi všechny potenciální výsledky daného zápasu.

Ideální vs. reálný svět

Vyberme si například sobotní zápas 1. kola Gambrinus ligy Slavia - Mladá Boleslav, 1X2. Bookmaker si promítne v hlavě všechny informace ve spojitosti s daným zápasem, zapojí svou intuici, pokřižuje se a vytvoří odhad. Svůj autorský kurz.

Škola sázení

Může si třeba říct, že Slavia vyhraje nad Mladou Boleslaví s 58% pravděpodobností, remízou mač může skončit v 27 % případů a ve zbylých 15 % by si všechny body z Edenu mohli odvést fotbalisté z města aut. Kurz se pak počítá jako podíl celkové pravděpodobnosti a šance na daný výsledek. Kurz na Slavii je tedy (100/58 =) 1,72, remíza (100/27 =) 3,57 a výhra Boleslavi (100/15 =) 6,67.

Tedy - takto by kurzy vypadaly v "ideálním" světě pro sázkaře: bez marží sázkových kanceláří, ale i bez kanceláří samotných (bez marží by zřejmě žádné neexistovaly - i když lze diskutovat, jak vysoké mají marže být). Sázkové kanceláře fungují jako obchodní společnosti a snaží se svým majitelům vydělávat.

Zatímco normální obchodník si svůj zisk přiráží k nákupní ceně zboží, bookmaker tak činí k ideálnímu (100 procentnímu) kurzu. Na zápas rozmístí svůj "polštář" - marži, která ho jednak částečně chrání před pohyby trhu a jež mu především v dlouhodobém horizontu zajišťuje zisk.

V reálném světě tedy kalkulace kurzu na zápas Slavie - Mladá Boleslav vypadá tak, že bookmaker s 10 procenty marže, nabídne na Slavii kurs 1,55 (= 90/58), remíza vynáší 3,2 (= 90/28) a hosté se vyplácejí v kursu 6,0 (= 90/15). Aby tak sázky na Slávii byly dlouhodobě úspěšné, musela by Slavie vyhrát alespoň v 64,5 procentech (= 100/1,55), což je o šest a půl procenta více, než je podle bookmakera pravděpodobné.

Marže ovlivňuje strategie a typ zápasu

Marže, neboli payback, je většinou definována dvěma okolnostmi. Strategií sázkové kanceláře a typem zápasu.

Strategie se odvíjí od toho, jakým způsobem se chce bookmaker na trhu prosadit. Vysokými kurzy, agresivním marketingem, nebo střední cestou? Obtížné je zkombinovat vysoké kurzy i agresivní marketing. Vysoké kurzy totiž znamenají nižší zisky a ty zase nižší rozpočty pro marketing.

Typ zápasu zase udává, jak jistý si je bookmaker ohledně daného utkání respektive většinou spíše celé ligy. Kurzy na vysoce sledované ligy, jako například Premier League nebo NHL, kde má bookmaker jistotu, že mu neuteče žádná zásadní informace ovlivňující kurz, se mohou pohybovat daleko výš než poloprofesionální soutěž z druhého konce světa, kde výsledek více než kvalita hráčů ovlivňuje fakt, jestli hvězdu jednoho týmu pustil šéf včas z práce.

Na straně sázkové kanceláře je tedy marže. Na straně sázkaře je ale přesná znalost výše této marže a především, možnost zapojit se do hry jen v moment, kdy on chce. Když se mu zdá, že marže sázkové kanceláře není "rozmístěna" správně. V momentu, kdy v některém kurzu vidí value.

Autor:


Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz