Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola sázení: Když kurz v Evropě může ovlivnit sázka v Asii

Kurzy v Asii ovlivňují kurzy na dalších trzích, i Evropě. | foto: Profimedia.cz

17 2009
Sázkařský svět je rozdělen na zhruba čtyři kontinenty, které se ale zásluhou globalizace stále více propojují. Sázka v Austrálii tak může rozhýbat bookmakery v Londýně.

Zároveň si ale sázkařský trh stále ještě uchoval odlišnosti jednotlivých kontinentů. Asie, Amerika, Evropa a burzy. Na tyto části se zjednodušeně rozpadla sázkařská Pangea.

Škola sázení

Největším kontinentem, co se týká počtu i objemu sázek, je Asie. Lidé tam zkrátka mají hazard v krvi. Alfou i omegou sportovních sázek v Asii je fotbal. Asijští bookmakeři, usazení v Singapuru či Macau, nabírají na zápasy Premier League nebo La Ligy sumy, o kterých se evropským bookmakerům ani nezdá. Jejich marže jsou nejnižší, limity naopak nejvyšší a všichni velcí sázkaři a syndikáty se soustředí sem.

Obrovský objem peněz dává velkým kancelářím možnost efektivně balancovat kurz, a asijští bookmakeři jako SBObet či IBCbet jsou tak paradoxně hlavní silou v definování "pravdivého" kurzu na evropský fotbal.

Američané čekají na zrušení Bushova zákazu

Zatímco Asiaté se baví především fotbalem a další sporty mají nabídce, "aby se neřeklo", Američané zase inklinují ke svým sportům a fotbal (soccer) nechávají stranou. Americký fotbal, baseball a basketbal. Tyto tři sporty, v profi i vysokoškolském podání, ovládají místní sázkařskou scénu.

Americké sázkařské prostředí je dirigováno hlavně z karibských ostrovů a momentálně čeká, jestli mu prezident Barack Obama nedá impulz zrušením Bushova zákazu sázení po internetu. Ten by nastartoval příliv financí do systému, a americké sázkové kanceláře by mohly zpět převzít dominanci na trhu.

Zatím si udržují převahu na výše zmíněné sporty, kde kurzy, hendikepy a totals od kasín v Las Vegas a kanceláří jako Pinnacle nebo 5Dimes opisuje zbytek trhu. Na NFL, MLB i NBA pak mají samozřejmě i nejvyšší limity.

Evropa je rozdrobena na menší společnosti

Mezi Asií a Amerikou si pak svým specifickým životem žije Evropa. Podobně jako historicky celý kontinent, je i ten sázkařský rozdrobený na desítky menších i větších kanceláří, což drobí sílu evropského trhu v porovnání s asijskými nebo americkými hegemony.

Na druhou stranu, vysoká konkurence nutí bookmakery vycházet vstříc zákazníkům, takže co se týká šíře nabídky (futsal i pesapallo či 4. italská fotbalová i 3. švédská hokejová), nemají evropské kanceláře soupeře.

Navíc, národnostní různobarevnost nutí sázkové kanceláře budovat lokalizované stránky podpořené místním marketingem a zákaznickou podporou, takže pro neprofesionálního sázkaře je asi stále nejlepší svou sázkovku hledat mezi Islandem a Uralem.

Nabídněte kurz a uzavřete sázku

Evropskou alternativou pro největší soutěže, nejsledovanější zápasy a koňské dostihy (a též trading - zvláštní pododvětví kurzového sázení) jsou pak sázkařské burzy, které v současnosti symbolizuje úspěch přirozeného monopolu - Betfairu. Sázková burza je prostor, kde sázkaři mohou sami nabídnout kurz, nebo určitou výši kurzu požadovat. Pokud dojde ke shodě mezi dvěma stranami, systém uzavře sázku a burza si vezme desátek.

Problémem zůstává nerovnoměrné rozložení zájmu. Zatímco na sledovaný tenis nebo Premier League není problém nalézt protistranu k uzavření sázky, u menších soutěží zůstává často požadavek nevyslyšen.

Mezi těmito čtyřmi kontinenty cirkuluje odhadem 95 procent světových sportovních sázek. Zhruba pětina těchto peněz - ovšem seriozní čísla neexistují, jde jen o spekulace - je považována za sharp/wise. Pochází od sázkařů, kteří mohou mít lepší informace než bookmakeři, respektive mají prokazatelně úspěšnou minulost.

Zejména tyto peníze pak hýbou trhem. Sázkové kanceláře jednoduše podle přicházejících peněz upravují své kurzy a sledují, jestli své kurzy (linie hendikepů/totals) změnili tvůrci trhu (pro fotbal Asie, americké soutěže Američané).

Díky tomu jedna nevelká sázka singapurského syndikátu na český fotbal může mít vliv na to, v jakém kurzu si budete na svou oblíbenou Spartu nebo Slavii sázet vy.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze