Škola sázení: Hendikep, specials... Naučte se základní termíny

Při dostizích se sází na pořadí. Který kůň vyhraje? A skončí favorit do třetího místa? | foto: Profimedia.cz

10 2009
Hendikep, 1X2, livebetting, totals a další cizí slova. Asi jako každá skupina, i sázkaři mají vlastní slovník. Nováčkům může dělat problém, že si čeština stále nenašla vlastní ekvivalenty. Na druhou stranu v těchto termínech vládne logika.

Dalo by se diskutovat, co je základním kamenem sázení. Pořadí, nebo 1X2? Dnes, kdy fotbal převzal v sázení roli sportu č.1, je to asi 1X2, ale předchozích 300 let se sázelo hlavně na koně a tudíž bylo základem pořadí.

Škola sázení

Pravidelně vychází každý pátek.

1. díl: Historie

S úctou k tradici začněme pořadím. Na kterýkoliv závod, kteroukoliv soutěž, v níž startují více než dva týmy nebo závodníci, lze vypsat pořadí. Kdo bude vítěz? Kdo do 5. místa? Záleží jen na ochotě bookmakera a zájmu sázkařů, vypsat kurz se dá na každé umístění.

Nezáleží, jestli se běží 100 metrů, které Bolt obvykle ukončí během deseti vteřin, nebo jestli se hraje liga od srpna do května. Chcete si vsadit že Chelsea vyhraje ligu, Arsenal bude do 4. místa a Hull sestoupí? U normální sázkové kanceláře nebude problém. Mimochodem, těmto sázkám na výsledek ligy se říká sezónní.

Hendikepová sázka vychází z dostihů

Čekat deset měsíců na výhru je ale docela nuda, která navíc blokuje dlouhodobě část financí. Takže pokud stále předpokládáme, že Chelsea je lepší než Arsenal, je možné si vsadit na výsledek daného zápasu.

Slovníček

Pořadí - sázející tipuje celkového vítěze, případně další umístění v soutěži.
1X2 - sázky na zápas: 1 znamená výhra domácích, X je remíza a 2 je vítězství hostů.
1X, X2 - dvojtip. 1X znamená neprohra domácích, takže výhru tipujícímu zaručuje vítězství domácích a remíza. 2X znamená neprohra hostů.
Hendikep - favorit jde do zápasu se ztrátou, například gólovou. V případě sázky na výhru při hendikepu 0:1 pak mužstvo ve skutečnosti musí vyhrát nejméně o dva góly.
Totals - sázky na celkový počet gólů nebo bodů.
Specials - speciální sázky, které nemají vliv na výsledek zápasu. Jsou jen pro zpestření tipování.
Livebetting - sázení během zápasu. Kurzy se mění podle průběhu zápasu.

Ve fotbale existuje remíza, takže k dispozici je už zmíněná sázka 1X2, neboli 3-way (tři možné výsledky). Vybíráte mezi sázkami na výhru týmu vedeného jako domácí (1), remízu (X), nebo výhru týmů hostů (2). V případě, že dva tipy spojíte a kryjete neprohru domácích (1X), sázíte dvojtip. Pokud sázíte na sport jako tenis nebo volejbal, kde remíza nehrozí, k dispozici jsou jen tipy 12 a sázka se bere jako 2-way.

Pokud přijede Hull na Chelsea předpokládá se, že existuje větší šance na vítězství favorita o více než jeden gól. Sázkové kanceláře potom vypisují hendikep. Ten vychází z koňských dostihů, kde se nejlepším koním přidávají do sedel železné destičky, aby nesli vyšší váhu, neutíkali slabším soupeřům a závod byl zajímavější.

Podobně se snaží bookmakeři zpestřit i další sporty. Na zápas Chelsea – Hull lze obvykle objevit různé formy hendikepů. 0:1, 0:2 nebo -1.5 (který ruší možnost remízy a dělá ze zápasu 2-way). V podstatě jde o "brzdící" destičky, kdy Chelsea nastupuje do zápasu s deficitem jednoho či více gólů. Aby tedy sázka byla výherní, musí Chelsea při sázce na domácí v hendikepu 0:1 vyhrát minimálně o dva góly.

Dalšími dvěma základními nabídkami na fotbalový, hokejový, či jakýkoliv jiný zápas jsou totals a specials.

Totals jsou sázky na počty gólů nebo bodů, které v daném utkání padnou a které umožňují tipovat, jestli jich bude více či méně, než je vypsaná hladina.

Specials jsou pak okrajový produkt, který pokrývá možnost sázky na události v zápase, které výsledek přímo neovlivňují, ale mohly by sázkaře zajímat. Tipovat pak například lze, jestli Terry dostane žlutou kartu.

Novou formou je livebetting

Poměrně novou (a stále populárnější) odvozeninou sázení je livebetting - neboli živé sázení. V podstatě jde o stejné tipování vítěze a 1X2, ale zatímco v rámci tradičního fixed (pevných kurzů) si lze vsadit před začátkem zápasu na celé utkání, nebo jeho část (poločas, třetinu, set), livebetting umožňuje vsadit se v každém momentu duelu.

Můžete si tedy vsadit na Federera při mečbolu proti Roddickovi. Nebo třeba na české fotbalisty, kteří ještě dvacet minut před koncem zápasu na mistrovství Evropy vedou nad Tureckem 2:0 (kurz na Turky se pohyboval nad 150 a nakonec vyhráli).

Právě novost livebettingu z něj dělá zajímavý produkt. Všichni se jej ještě učí. Zkušenosti musí sbírat i bookmakeři. Vzpomeňte si třeba na AC Milán, který před čtyřmi lety ztratil ve finále Ligy mistrů třígólové vedení s Liverpoolem. Kdo by to v tu chvíli tipoval.

Autor:

Další z rubriky

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Najdete na iDNES.cz