Před Velkou pardubickou věřili sázkaři jen Váňovi, prozradil bookmaker

DRAMA AŽ DO KONCE. Josef Váňa s Tiumenem (vpravo) se až v závěrečných metrech dostal před Josefa Bartoše se Sixteen. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

11 2011
Jaroslav Zawojski nemá vypisování kurzů jako své hlavní zaměstnání. Pracuje ve farmaceutickém průmyslu, ovšem před Velkou pardubickou se stává hlavním bookmakerem sázkové kanceláře Betino.

Fenomén Josefa Váni a jeho osmého vítězství a čistého hattricku s Tiumenem výrazně ovlivnil i sázkaře. A tak se stalo, že v nejvytíženějším čase, třicet minut před Velkou pardubickou, sázely na Váňu s Tiumenem dvě třetiny ze všech sázejících.

"Bylo to pod dojmem toho, že Váňa útočil na čistý hattrick. Tuhle přízeň sázkařů známe z minulosti. V nejvytíženějším čase těsně před dostihem lidé věřili osvědčené dvojici snad úplně nejvíc. Jen třetina sázela na někoho jiného," říká hlavní bookmaker sázkové kanceláře Betino Jaroslav Zawojski.

Vyplatilo se vůbec na tuto dvojici sázet? Kurz stlačili sázkaři na úplné minimum...
Kdo vsadil na Váňu hned v týdnu, jak jsme vypsali kurzy a nezůstal při zdi, mohl být spokojen. Minimální kurz měla před šesti, sedmi lety také Registana. Tehdy brali sázkaři sedmnáct korun za deset vsazených, kurz byl tedy 1,7:1. Stejně tak měl nízký kurz Železník při svém třetím vítězství nebo Peruán, když útočil na hattrick. Někdo vsadil v začátku sázek 20 tisíc korun, pak bral 40 tisíc korun.

Koho potom preferovali sázkaři? Všimla jsem si, že kurz padal ostříleným harcovníkům Sixteen nebo Amant Grisovi.
Ano, Sixteen dávali sázkaři velké naděje a stejně tak nováčkům. Věřilo se Klausovi s Myškou, kteří bohužel upadli na Velkém vodním příkopu.

Jak jste spokojený s letošní sezonou?
Obrat je srovnatelný s loňskem. Možná o málo nižší, ale opravdu jen nepatrně. Loni byl 5,7 milionu korun, letos to bylo 5 milionů 600 tisíc korun.

Čím ten slabý pokles?
Možná je to odchylka od výpočtu, možná tomu ale napomohla nepřítomnost zahraničních koní. S nimi totiž přijedou zahraniční sázkaři z Anglie nebo Irska, kteří zde také sázejí.

Kolik z té sumy patří sázkám na Velkou pardubickou?
Tak polovina.

Jak lidé sázeli v porovnání s loňskou Velkou?
Ještě víc než loni se sázelo na Tiumena. To je ostatně pochopitelné, lidé si pamatovali jeho loňské a předloňské starty, a tak mu ještě víc při absenci zahraničních koní věřili i letos.

Takzvané "velké" pořadí, tedy přesný doběh prvních tří koní v cíli někdo uhodl?
Jistě. Mezi tyto sázkaře se navíc rozděloval jackpot, tedy převod výher z předchozích dvou dostihů, kde pořadí nikdo neuhodl. Takže se tam převádělo 140 tisíc korun. Za minimální sázku 20 korun bral výherce 1853 korun. Těchto výher bylo mezi 70 až 75. Jeden člověk vsadil na toto pořadí sto korun. Odměnou mu bylo 185 000 korun.

Byli lidé letos při sázení odvážní, nebo šetří třeba s ohledem na hospodářskou krizi?
Na Tiumena jsme přijímali sázky i pět až deset tisíc korun. Kdo vsází jen jednou za rok, a to při Velké pardubické, ten nelituje sáhnout do peněženky pro 100, 200 korun. Ostřílení sázkaři na závodišti se nebojí dát vyšší obnos, stejně tak sázkaři, kteří hrají s Fortunou, s níž máme spolupráci, dají na svého favorita vyšší sumu.Další z rubriky

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?

Najdete na iDNES.cz