Pokerový boháč Staszko je doma. Lidi chtějí půjčit peníze, říká

14 2011
Ještě na jaře Martina Staszka z Třince znalo jen pár pokerových nadšenců, nyní poznávají nenápadného pětatřicetiletého muže i běžní lidé a zajímají se o něj novináři z různých typů médií. Staszko totiž skončil druhý v nejslavnějším pokerovém turnaji světa. Z kasina v Las Vegas si odvezl téměř 100 milionů korun.

Články o jeho počínání ve finále Světové série pokeru, tedy jakéhosi neoficiálního mistrovství světa v této hře, zaplnily stránky novin i internetových serverů. Staszko mediální zájem pocítil už v zámoří. Jeho slova chtěli mít na diktafonu nebo na kameře všichni.

"Je to pro mě velká novinka. Zatím to zvládám celkem v pohodě. Někdy mě už otravovalo, když jsem dával miliontý rozhovor. Ale jsem na to připravený a věřím, že to zvládnu," řekl s výrazným slezským přízvukem Staszko.

V tu chvíli ho na tiskové konferenci v pražském kasinu snímaly objektivy, před blesky fotoaparátů zavíral oči. Poslední víkend mu změnil život. Ale zdá se, že sám Staszko se po pohádkové výhře příliš nezměnil. Neměl na sobě sice flanelovou košili, která ho "proslavila" u finálového stolu, ale rozhodně to nevypadalo, že do sálu vstoupil boháč, jenž nemusí už nikdy pracovat.

Fotogalerie

"Neplánuju si nic koupit. Neměl jsem nikdy žádné majetkové sny, chtěl jsem spíš něčeho dosáhnout," prohlásil Staszko skromně. Ani se nechce stěhovat z bytu v Třinci, dům nepotřebuje. "Možná kdybych zakládal rodinu, uvažoval bych o tom. Teď jsou to zbytečné starosti navíc," dodal.

Před rokem a půl Staszko definitivně opustil civilní zaměstnání v automobilce, kde byl na vysoké pozici. Vsadil všechno na jednu "kartu", pokeru se začal věnovat naplno.

Zdánlivě riskoval, jenže... "Už tehdy bylo jasné, že jsem ziskový hráč a budu dál. Je to jako jiné sporty, které se musí dělat profesionálně."

Karty hrál na internetu, někdy i živě pět dní v týdnu, pět až deset hodin denně. "Zabere to stejně času jako normální práce," vysvětlil. Fyzickou kondici si zlepšoval při tenisu, procházkách po horách. S přípravou na Světovou sérii mu pomáhal známý, psycholog z Brna.

"V době, kdy jsem skončil s prací, už jsem měl něco vyděláno. Věřil jsem, že nějaký úspěch ještě přidám, ale že se mi povede uspět na tom největším turnaji, to jsem si nemyslel," řekl Staszko.

Povedlo se. Druhým místem se zařadil do první padesátky pokerových výher, žádný Čech neinkasoval větší částku. "Nehrozí, že bych o peníze přišel. Nebudu hrát velké turnaje s velkými buy-iny (vstupními částkami)," ujišťuje pětatřicetiletý vysokoškolsky vzdělaný muž.

POKEROVÁ ARÉNA. Finálový stůl pro Světovou sérii, ponořený do fialového přítmí,

Po víkendu mu na mobilu pípají gratulace, starostka Třince ho pozvala na radnici a obrací se na něj lidé s prosbou o půjčku. "Doufám, že takových, co mě budou takhle otravovat, bude málo," řekl.

Jeho bohatství může lákat i ženy. Žádnou nabídku ale nezadaný Staszko nedostal. "Nevím, co by měla splňovat ideální partnerka. Hodná, milá, asi by měla být i trochu krásná," usmála se "dokonalá partie" - bohatý, skromný, úspěšný a nekuřák Staszko.

V těchto dnech ale takové myšlenky třinecký rodák z hlavy vytěsní. Bude přemýšlet, jak s miliony naloží, kolik odvede státu. Odpočine si a pak bude zase hrát. "Sponzoři se ozývají už od léta, kdy jsem se prosadil na finálový stůl. Nic jsem nepodepsal, takže zatím hraju sám za sebe," řekl Staszko.

Asociaci českého pokeru navíc pomůže s propagací populární karetní hry. A jinak nemusí dělat nic, jen si užívat...

Další z rubriky

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

Najdete na iDNES.cz