Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ovlivňování zápasů zabránit nejde, tvrdí zástupce sázkových kanceláří

V případě, že se svaz dozví o možnosti ovlivnění zápasu, může vyměnit rozhodčí. Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2009
Už v lednu bude v Česku fungovat výstražný systém, který odhalí podezřelé sázky na český fotbal. "Ale pozor, každá obrana se dá prolomit," varoval šéf Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman.

Právě on zastupuje v jednání s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) pět českých největších sázkových kanceláří: Fortunu, Chance, Sazku, Synot Tip a Tipsport. K nim by mohla přibýt ještě společnost Startip olympijského vítěze Roberta Změlíka.

Varovný systém

Fotbal bude chránit výstražný systém

Od kdy bude spolupráce s ČMFS fungovat?
Zatím je všechno v počátku, vyměňujeme si první maily. Ale nebude to dlouho trvat.

To znamená co? Od ledna by mohlo být všechno dohodnuté?
Nevidím v tom problém. Od půlky ledna to bude určitě. Sázkové kanceláře už totiž ten systém používají několik let, takže stačí, když se to domluví s fotbalovým svazem. Pak ho chceme nabídnout i hokejovému svazu.

Co varovný systém všechno sleduje?
Úplně všechno. Systém má dva obranné valy. Tím prvním je software, který si každá sázková kancelář brání a podrobnosti o něm tají. Ten sleduje výši sázek, četnost nebo i místa, odkud lidé sází. A navíc má každá společnost takzvaného riskmanažera, který sázky vyhodnocuje - kvůli lidskému faktoru, aby všechno nestálo jen na strojích.

Kolik podezřelých sázek v Česku v poslední době bylo?
Mluvil jsem se zástupci sázkových kanceláří a ti tvrdí, že v posledních pěti letech je podezřelých sázek naprosté minimum. Když už, tak se týkají nižších soutěží.

Systém sázkové kanceláře používají několik let, s fotbalovým svazem ale budou spolupracovat až nyní. Znamená to, že by v případě nesrovnalostí v minulosti svaz neinformovaly?
V první řadě musíme chránit sami sebe. Proto mezi sebou sázkové kanceláře neustále komunikují. Ale je jasné, že bychom v případě nějaké varovného signálu svaz informovali.

Kdyby podobný systém fungoval po celé Evropě, mohlo se na sázkařský gang, který ovlivňoval zápasy nejmíň v devíti zemích, přijít dřív? (o sázkařském skandálu si přečtěte ZDE)
Myslím, že mohlo. Ale ovlivňování zápasů asi nejde zabránit stoprocentně. Překvapilo mě, že sázkařský gang působil i v Německu, kde na tohle dávají velký pozor. Alespoň je vidět, že každá obrana se dá prolomit. Nebezpečí lze jen minimalizovat.

Autor:


Další z rubriky

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Najdete na iDNES.cz