Ovlivňování zápasů zabránit nejde, tvrdí zástupce sázkových kanceláří

V případě, že se svaz dozví o možnosti ovlivnění zápasu, může vyměnit rozhodčí. Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2009
Už v lednu bude v Česku fungovat výstražný systém, který odhalí podezřelé sázky na český fotbal. "Ale pozor, každá obrana se dá prolomit," varoval šéf Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman.

Právě on zastupuje v jednání s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) pět českých největších sázkových kanceláří: Fortunu, Chance, Sazku, Synot Tip a Tipsport. K nim by mohla přibýt ještě společnost Startip olympijského vítěze Roberta Změlíka.

Varovný systém

Fotbal bude chránit výstražný systém

Od kdy bude spolupráce s ČMFS fungovat?
Zatím je všechno v počátku, vyměňujeme si první maily. Ale nebude to dlouho trvat.

To znamená co? Od ledna by mohlo být všechno dohodnuté?
Nevidím v tom problém. Od půlky ledna to bude určitě. Sázkové kanceláře už totiž ten systém používají několik let, takže stačí, když se to domluví s fotbalovým svazem. Pak ho chceme nabídnout i hokejovému svazu.

Co varovný systém všechno sleduje?
Úplně všechno. Systém má dva obranné valy. Tím prvním je software, který si každá sázková kancelář brání a podrobnosti o něm tají. Ten sleduje výši sázek, četnost nebo i místa, odkud lidé sází. A navíc má každá společnost takzvaného riskmanažera, který sázky vyhodnocuje - kvůli lidskému faktoru, aby všechno nestálo jen na strojích.

Kolik podezřelých sázek v Česku v poslední době bylo?
Mluvil jsem se zástupci sázkových kanceláří a ti tvrdí, že v posledních pěti letech je podezřelých sázek naprosté minimum. Když už, tak se týkají nižších soutěží.

Systém sázkové kanceláře používají několik let, s fotbalovým svazem ale budou spolupracovat až nyní. Znamená to, že by v případě nesrovnalostí v minulosti svaz neinformovaly?
V první řadě musíme chránit sami sebe. Proto mezi sebou sázkové kanceláře neustále komunikují. Ale je jasné, že bychom v případě nějaké varovného signálu svaz informovali.

Kdyby podobný systém fungoval po celé Evropě, mohlo se na sázkařský gang, který ovlivňoval zápasy nejmíň v devíti zemích, přijít dřív? (o sázkařském skandálu si přečtěte ZDE)
Myslím, že mohlo. Ale ovlivňování zápasů asi nejde zabránit stoprocentně. Překvapilo mě, že sázkařský gang působil i v Německu, kde na tohle dávají velký pozor. Alespoň je vidět, že každá obrana se dá prolomit. Nebezpečí lze jen minimalizovat.

Autor:

Další z rubriky

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Najdete na iDNES.cz