Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O českém šampionovi v licitovaném mariáši rozhodl až Turnaj mistrů

Licitovaný mariáš vyžaduje dobrou paměť, koncentraci a kombinační schopnosti. | foto: Petr Roth

12 2011
Stejně jako tenisté mají i čeští vyznavači licitovaného mariáše svůj vrchol sezony v Turnaji mistrů. A právě až závěrečné klání letošního ročníku Národní ligy licitovaného mariáše rozhodlo o českém šampionovi pro rok 2011, kterým se stal Jindřich Pánek z Prahy.

V soutěžní formě se hra hospodských géniů v Česku praktikuje pětadvacet let a největší popularitu si získal právě mariáš licitovaný. Vzhledem k rozdílům v pojetí jednotlivých lig pořádaných Českým svazem mariáše (ČMS) vznikla před dvěma lety specificky pojatá dlouhodobá soutěž, zastřešující všechny oficiální soutěže v licitovaném mariáši - Národní liga.

Míchaný vs. nemíchaný...

Nemíchaný soutěžní mariáš
Základem hry je hodnota 0,20 Kč. Karty se nemíchají a do další hry musejí být vždy složeny tak, jak byly v předchozí hře odehrány nebo odloženy po jejím ukončení. Tato pravidla tak dávají možnost vyniknout těm, kteří nejen ovládají klasickou techniku sehrávky, ale dokážou si také zapamatovat sled karet či jednou za hrací kolo výhodně sejmout balíček. Výsledek v hracím kole je dán součtem peněžního výsledku a získaných prémiových bodů za riskantní hry.

Míchaný soutěžní mariáš
Základem hry je hodnota 0,10 Kč. Karty se před sejmutím do další hry vždy zamíchají, aby hráči nemohli využít znalost pořadí karet z předchozí hry. Výsledek v hracím kole je součtem bodů za pořadí dle peněžního výsledku a bodů za pořadí dle získaných prémiových bodů. Míchaný soutěžní mariáš se ze své podstaty hraje více na riziko.

Kompletní informace o soutěžích pořádaných Českým svazem mariáše jsou k dispozici na www.ceskymarias.cz.

"Stará myslivecká Národní liga je projektem, který sleduje cíl kvalifikovaně určit mistra České republiky, ale opouští dosavadní vizi jedné vrcholné celorepublikové ligy s vlastními turnaji a jednotnými soutěžními pravidly. Namísto toho aplikuje model blízký tenisovým žebříčkům ATP nebo WTA. Národní liga nemá žádný vlastní turnaj a je jen jakousi výsledkovou nadstavbou nad již zavedenými soutěžemi v této hře. Jednotlivé ligy a turnaje jsou do ní započítávány s různým bodovým ohodnocením odvozeným z atraktivity a náročnosti dané soutěže," vysvětluje předseda Českého svazu mariáše Marek Polka.

Do pořadí se tedy započítávají celkové roční výsledky z jednotlivých lig, výsledky z Českých pohárů v nemíchaném i míchaném mariáši, výsledky tzv. major turnajů (jeden v každé z ligových soutěží pořádaných ČSM), které jsou obdobou tenisových grandslamů, a výsledek závěrečného Turnaje mistrů.

TOP 10 Národní ligy 2011

1. Jindřich Pánek 442 body, 2. Miloš Kučera 409, 3. David Grüner 406, 4. Pavel Kotva 402, 5. Alois Václavík 377, 6. Stanislav Krupka 366, 7. Tomáš Fanta 364, 8. Milan Kubát 361, 9. David Jedlička 356, 10. Petr Roth 346.

Právě Turnaj mistrů pro nejlepších 48 hráčů ligy míchaného i nemíchaného licitovaného mariáše byl díky dvojnásobnému bodovému koeficientu poslední šancí zaútočit na letošní celkové prvenství.
 
Vítězem se stal Zdeněk Liška se ziskem 78 bodů před Pavlem Kotvou (77) a Josefem Zdychyncem (74). Hlavní postavou sobotního večera byl ovšem v pražské restauraci Gurmania někdo jiný. Sedmé místo pohodlně stačilo dosavadnímu lídrovi Národní ligy Jindřichu Pánkovi k udržení vedoucí pozice a zisku titulu mistra České republiky.

Autor:


Další z rubriky

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz