Na politiku se sází jako na sport: Gašparovič proti Radičové

Dosavadní slovenský prezident Ivan Gašparovič je ve druhém kole favoritem. | foto: Profimedia.cz

30 2009
Ivan Gašparovič versus Iveta Radičová. Souboj kandidátů na slovenského prezidenta připomíná sportovní zápas: také je zapotřebí před utkáním nabrat sílu (rozuměj voliče), zvolit správnou taktiku (rozuměj kampaň) a případně oslavit vítězství (rozuměj zvolení). Na napínavý politický souboj se dá navíc sázet úplně stejně jako na sportovní zápolení.

Kurzy na druhé kolo prezidentské volby vypsala sázková kancelář Fortuna, která si politické události v poslední době oblíbila. Nedávno jste u ní mohli tipovat, zda Poslanecká sněmovna vyjádří české vládě nedůvěru. -čtěte Vláda přežije, ale Vesecká skončí, vychází z kurzů sázkové kanceláře

"Využili jsme toho, že fungujeme i na Slovensku, takže jsme teď úzce spolupracovali," vysvětlil Tomáš Bahník, tiskový mluvčí Fortuny, jak kurzy vznikaly.

Kdyby se nyní bookmakeři mýlili jako v případě české vlády, která těsně padla, asi by se nezlobila pravicová prezidentská kandidátka Radičová. Ta totiž v 1. kole voleb získala o devět procent méně než Gašparovič, a tak nyní rozhodně není favoritkou. Fortuna její šance vyčíslila kurzem 2.45.


Kdo podle vás vyhraje?

Diskutujte na chatu iDNES.cz!

Na obhájce prezidentského křesla Gašparoviče byl vypsán kurz 1.40.

Přitom podle slovenských politologů není Radičová zcela bez šance. "Ale bude muset přesvědčit nerozhodnuté voliče, že je čas na změnu," uvedl po vyhlášení výsledků prvního kola pro iDNES.cz Peter Horváth z trnavské univerzity. "Potenciál pravicových stran na Slovensku je někde na hranici padesáti procent, takže kdyby získala všechny hlasy, volby by vyhrála."

Druhé kolo slovenských prezidentských voleb proběhne v sobotu 4. dubna. Prezidentem se stane ten, kdo získá víc hlasů. Na volební účasti vůbec nezáleží.

Autor:

Další z rubriky

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Najdete na iDNES.cz