Ilegální sázkaři by mohli znehodnotit výsledky olympiády v Londýně

Nabídka kurzů je tak pestrá, že monitorovat sázení je možné jen při velkých investicích. | foto: Profimedia.cz

28 2011
Živé sázení na sportovní utkání, turnaje a závody už ovládly 60 procent trhu. Zčásti jde o nelegální, nebo jinak nekorektní sázky a vede k rostoucí korupci a ovlivňování výsledků.

To jsou východiska, která zazněla v první den sympózia o vlivu nezákonných sázek na sport, pořádaného v Lausanne Mezinárodní organizací sportovních novinářů.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge na něm řekl, že hodlá požádat vlády, aby zamezily rozmachu tohoto černého trhu a postupovaly jednotně jako v případě antidopingu.

"Nemůžeme být tak naivní a myslet si, že tento problém olympijské hry nepostihne. Možná, že se dočkáme už v Londýně," varoval Rogge.

Nejdál je v boji s ovlivňováním výsledků spolu s kriketem a tenisem zejména fotbal. Ředitel pro komunikaci Evropské fotbalové unie Alexandre Fourtoy uvedl, že v roce 2009 monitorovali lidé ze zvláštního útvaru 29 tisíc utkání ve všech 53 členských zemích. Vliv ilegálních sázkařů objevily v 0,7 procenta.

Onen útvar analyzoval 100 milionů sázek. "Zvláštní chování sázejících není samo důkazem korupce a ovlivňování výsledků. Je těžké něco takového dokázat a trestat," uvedl Fourtoy.

Proto se Rogge 1. března setká se zástupci vlád a sportovních organizací, aby s nimi projednal postup vůči provozovatelům sázek. Také antidopingový program mohl MOV spustit až ve chvíli, kdy do něj investovaly státy a jejich instituce.

Další řečníci na sympóziu potvrdili, že jsou mezi nimi osoby ze světa organizovaného zločinu a prostřednictvím sázek perou peníze, například z obchodu s drogami.

Jednou ze zemí s měkkým postupem vůči sázkovým a loterijním společnostem je Česká republika.

Autor:

Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na iDNES.cz