Los změnil předpoklady bookmakerů. Češi na ME postoupí do čtvrtfinále

ZAHÝBAL S KURZY. Ačkoliv to legendární Francouz Zinedine Zidane neví, tím, že vytáhl z osudí lístek České republiky, zvýšil šance na postup fotbalistů ze skupiny na Euru 2012. | foto: Reuters

4 2011
Po úspěšné baráži s Černou Horou byli za mužstvo s malými šancemi na úspěch. Páteční los základních skupin Eura 2012 v Kyjevě však českým fotbalistům přál a většina odborníků, fanoušků a hlavně bookmakerů tipuje, že Češi projdou ze skupiny do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Když tým trenéra Michala Bílka v listopadu zvládl ošidnou baráž a Česko postoupilo na evropský šampionát, odborníci sázkových kanceláří byli v prognózách velmi opatrní. Soudě dle výsledků a výkonů během kvalifikace a reálné síly národního týmu vypsali kurz 1,40:1 na to, že fotbalisté skončí v základní skupině. Na postup do čtvrtfinále byl kurz 2,5:1.

Poté, co Česko dostalo do skupiny A domácí Polsko, Rusko a Řecko a všechny zápasy odehraje ve Vratislavi, se hodnoty obou kurzů přiblížily. Vyhlídky jsou tedy nyní daleko optimističtější. "Ale bookmakeři jsou obezřetní a vědí, že přehnaná očekávání někdy bývají zrádná," říká mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

Bude nejlepší střelec Lafata?

Jablonecký útočník David Lafata září v české lize, kde suverénně kraluje tabulce střelců. V reprezentaci ale hraje spíše sporadicky. Přesto ho sázkovka William Hill zařadila do seznamu kanonýrů příštího Eura. Ale že by byl ze všech evropských fotbalistů nejlepší, není příliš pravděpodobné - sází se na něj s kurzem 101:1. Stejně jsou na tom Tomášové Rosický  a Pekhart. Nejlepší z Čechů by měl být Milan Baroš (kurz 81:1).

Ježek upozorňuje na to, že ačkoliv kurz na postup Čechů mezi nejlepších osm zemí mistrovství Evropy je nižší jen o jednu desetinu než na opačný případ, tedy že Rosický a spol. neprojdou ze skupiny. Fortuna má dokonce oba kurzy shodné - 1,8:1.

Větší úspěch českých fotbalistů v Polsku (a na Ukrajině) je podle sázkových kanceláří nepravděpodobný. Když si vsadíte za stovku na postup Čechů do semifinále, získáte u Tipsportu třináctinásobek. Kurz na celkové vítězství je 35:1, u Fortuny 50:1 a třeba u bwinu 51:1.

Britská sázková kancelář William Hill dává Bílkovým hráčům  šance na titul mistrů Evropy v kurzu 41:1. Favoritem zůstávají Španělé, následováni Německem. Angličtí bookmakeři ale nevěří v postup Česka ze skupiny, podle kurzů by skončilo až třetí za Ruskem a Polskem.

Přívětivý los tedy zvýšil šance českých fotbalistů na úspěch a snížil kurzy na jejich postup do čtvrtfinále. Jenže optimismus může být opiem fanoušků, díky kterému vyvinou na reprezentaci přehnaná očekávání a ty Češi nedokážou splnit.

Všechno se ale ukáže až v červnu příštího roku.

Autor:


Další z rubriky

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Najdete na iDNES.cz