Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obří pokuta pro českého sázkaře? Začátek drsné éry

11 2014
Ministerstvo financí se pustilo do ostrého boje s nelegálními sázkovými společnostmi. Útočit na ně ovšem chce přímo prostřednictvím hráčů, kteří u nich sází. Zatímco páky na samotné zahraniční firmy mají české úřady prakticky nulové, na koncové české hráče si sáhnout dokážou.

Cíl je jediný. Zastrašit sázející a tím i firmy bez řádné národní licence a trh co nejvíce vyčistit před chystanou novou regulací a zároveň legalizací loterií a jiných her na internetu. Z těch chce Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše získat do státní kasy nové miliardy z daní, které nyní končí v zahraničí.

První výstřel tohoto tažení přesto mnohé, i z oboru, překvapil. Pokuta 850 tisíc korun, kterou podle informací ministerstva vyfasoval jeden hráč za sázení u nelegální firmy od specializovaného finančního úřadu, totiž v Česku nemá obdoby.

Nikdy předtím hráči podobným sankcím vystaveni nebyli. Navíc rozsah pokuty, která může dosáhnout až 10 milionů korun, je v loterijním zákoně primárně směřován na nelegálně podnikající firmy a podnikatele.

Přesto se podle právníků i ministerských úředníků dá vztáhnout i na samotné hráče, a to díky nenápadnému odkazu na jiné ustanovení zákona o loteriích a jiných podobných hrách.

"Zákon takovou pokutu uložit umožňuje, otázkou zůstává její výše, která je opravdu hodně vysoká. Ale bylo by třeba znát všechny okolnosti případu," zamýšlí se Jan Kozubek, advokát kanceláře Becker & Poliakoff, která se mimo jiné zabývá i loterijním právem.

Ani Ministerstvo financí detaily případu sdělovat nechtělo s tím, že správní řízení ještě není formálě ukončeno. "Uložená sankce je jen první vlaštovkou zpřísnění přístupu k jakýmkoliv ilegálně podnikajícím subjektům v loterijním prostoru," uvedl pouze Ondřej Závodský, právník a náměstek ministra financí, který má boj s nelegálním hazardem na starosti.

Podle informací MF DNES šlo o sportovní kurzové sázky, navíc v obřím rozsahu. Výše pokuty, která se ve správním řádu řídí principem přiměřenosti, tak údajně zohledňuje objem sázek a také výher dotyčného hráče. Objem transakcí skrz bankovní instituce byl tak významný, že upoutal pozornost specializovaného útvaru Ministerstva financí. Ani k tomu, jak na dotyčného hráče narazili, se však zástupci ministerstva vyjadřovat nechtěli.

Načasování šokující pokuty rozhodně není náhodné. Ministerstvo totiž v oblasti loterií a sázek připravuje velké změny.

"V současné době pracujeme na zcela novém loterijním zákoně, který by měl legalizovat, řádně zdanit a regulovat zahraniční internetové provozovatele," dodává Závodský.

Podle informací MF DNES se na ministerstvu rodí také myšlenka, že firmy, které v Česku aktuálně aktivně působí nelegálně - tím je myšleno, že mají web v češtině a oslovují české hráče skrz reklamu - budou mít problém s pozdějším získáním národní licence. Kromě toho Ministerstvo financí připravuje také nové daňové sazby pro jednotlivé hry. Nejvíce zatížit chce zejména výherní automaty, vyšší daně by měly platit také číselné loterie.

V roce 2012 se v Česku prosázelo 135 miliard korun, další desítky miliard však podle odhadů protečou právě přes nelegální firmy.Další z rubriky

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Najdete na iDNES.cz