FIFA a UEFA chtějí omezit live sázky během fotbalových zápasů

Opatření má omezit korupci ve fotbale. Ilustrační foto | foto: SXC.huSXC.hu

28 2011
Přestože si sázkaři oblíbili "živé" sázky během fotbalových zápasů, takzvané live sázky možná budou muset z nabídky sázkových kanceláří zmizet. Nelíbí se totiž lidem z FIFA a UEFA. Usnadňují prý mafii ovlivňovat utkání.

"Sázky v průběhu zápasu jsou problém. Musíme se zamyslet nad tím, jestli něco takového vůbec nabízet," citovala agentura AP šéfa právního oddělení FIFA Marka Villigera. "Debata je teprve na začátku, ale určitě to musíme s provozovateli sázkových společností řešit," dodal generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

UEFA a FIFA s plánem proti sázkám v průběhu zápasu přišly poté, co všechny góly v únorových přípravných utkáních Lotyšsko - Bolívie a Estonsko - Bulharsko padly z penalt. Rozhodčí, které zajistila agentura organizující přípravné duely, byli svými svazy potrestáni za sázení na zmiňované zápasy.

"To, co se tam stalo, smrdí na sto honů," řekl Infatino, podle kterého musí fotbal změnit přístup k boji s korupcí právě kvůli sázkám typu "kdo bude zahrávat následující rohový kop, autové vhazování".

Korupční skandál se nyní rozhořel ve finském fotbale a v Bochumi stále probíhá soud s muži, kteří čelí obvinění ze zmanipulování řady evropských zápasů včetně utkání Ligy mistrů.

"Dosud jsme se na to příliš nesoustředili, protože jsme se vždycky zaměřovali na konečný výsledek," prohlásil Infantino. "Ale kriminální živly se přizpůsobují našim opatřením," dodal.

"Měli bychom najít společnou řeč a spolupracovat," uvedl prezident společnosti European Lotteries Friedrich Stickler. "Korupce je většinou spojená se sázkami před zápasem, ne během něj. Když zakážete sázení během zápasů, jenom tím podpoříte nelegální sázky," prohlásil Khalid Ali z European Sports Security Association, která se zabývá vyšetřováním podezřelých sázek na sport.

Autoři: ,

Další z rubriky

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Najdete na iDNES.cz